Salon połączony z jadalnią to rozwiązanie, które często wykorzystuje się w domach oraz małych mieszkaniach. Pokój dzienny połączony z jadalnią daje wrażenie przestrzeni. Opcja ta będzie wygodna i będzie miała wiele korzyści. Podpowiemy, jak zaaranżować salon z jadalnią, żeby tworzyły spójną całość.
Wspólna przestrzeń
Wspólna przestrzeń wiąże się z wieloma korzyściami. Spójna aranżacja salonu i jadalni zapewni więcej miejsca dla gości, a także umożliwi łączenie spędzania czasu przy stole na przykład z oglądaniem filmów. Jeżeli dobrze zaplanujesz wnętrze, zyskasz przestrzeń, unikając popularnych ścian działowych. Takie rozwiązanie jest wygodne oraz ułatwia organizację życia rodzinnego. Dobrym rozwiązaniem jest także wprowadzenie otwartej przestrzeni wydzielając strefy: wypoczynkową, jadalną oraz kuchenną. Taka aranżacja sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Salon z kuchnią i jadalnią pozwala na przygotowywanie posiłków jednocześnie kontrolując poczynania pociech.
Jak połączyć obie przestrzenie w jedną?
Połączenie salonu z jadalnią powinno być przede wszystkim dobrze przemyślane, co ułatwi codzienne funkcjonowanie w tej przestrzeni. Aby stworzyć elegancki salon z jadalnią, musisz zwrócić uwagę na ułożeniu poszczególnych elementów wyposażenia. Jeżeli do dyspozycji jest niewiele miejsca, wydziel strefę wypoczynkową, stawiając sofę tyłem do stołu. W ten sposób możemy wykorzystać ją jako element dzielący pomieszczenie. Stół powinien znajdować się 80 cm od ścian, co pozwoli na wygodne korzystanie z mebla. Rekomenduje się, aby każda osoba przy nim siedząca mogła dysponować przestrzenią o wymiarach 30 × 60 cm. Jeżeli dysponujesz dużym salonem świetnie sprawdzi się ażurowy regał, który stanie na granicy strefy wypoczynkowej i jadalnianej. Wystarczy przyozdobić go książkami czy roślinami doniczkowymi, aby taka ścianka działowa dodała wnętrzu elegancji.
Jakie meble wybrać?
Kluczem do uzyskania eleganckiej aranżacji będą odpowiednie meble. W strefie wypoczynkowej powinno umieścić się narożnik lub kanapę, stolik kawowy w otoczeniu innych mebli takich jak szafka RTV czy komoda. Jeśli chodzi o część jadalnianą, to dobrze, aby meble obiadowe ustawić jak najbliżej kuchni. Podawanie posiłków stanie się uciążliwe, jeśli w drodze do stołu trzeba będzie przechodzić przez strefę wypoczynkową. W jadalni potrzebujemy, aby pojawił się wygodny stół oraz krzesła. Jeśli dysponujemy dużym salonem, możemy postawić na masywny model o obszernym blacie w otoczeniu krzeseł. W mniejszym mieszkaniu warto postawić na stół rozkładany, który nie będzie zajmował dużej przestrzeni, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zamiast krzeseł można wybrać stołki które będą mniej wygodne, ale schowają się pod blat stołu. Ważne jest, aby pamiętać, że jeżeli decydujemy się na meble tapicerowane, to w całym pomieszczeniu powinny być one wykończone tą samą techniką. Oparcia krzeseł obite tkaniną połączą się najlepiej w towarzystwie sofy z identycznego materiału. W przeciwnym wypadku trudno o spójność stylistyczną, która w głównej mierze decyduje o charakterze całego wnętrza. Pod względem kolorystycznym również warto zadbać o współgrające ze sobą barwy. Zbliżone odcienie będą się wzajemnie uzupełniać. W Internecie znajdziemy dużo zdjęć, które pokazują aranżacje łączące salon z jadalnią warto więc zaczerpnąć inspiracji.
Spójna aranżacja salonu i jadalni
Nowoczesny salon z jadalnią w małym mieszkaniu - aby zachować spójność aranżacji, zadbaj o elementy, które będą wspólne dla obu przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest posłużyć się kolorami, dobierając do salonu i jadalni dodatki w tej samej barwie, ale w różnych odcieniach. Kolorystyka zależy od Twoich preferencji, ale bezpiecznie jest wybrać bardziej stonowane, spokojne barwy – takie jak: brąz, szarość czy beż. Jednolity charakter aranżacji salonu z jadalnią podkreśli również jednakowa faktura mebli – na przykład już wcześniej wspomniane takie same obicia kanapy i krzeseł. W celu podziału przestrzeni można wykorzystać różnego rodzaju elementy architektoniczne takie jak belka stropowa, słupy konstrukcyjne lub dopasowany do stylu obydwu przestrzeni kominek. Dywan wielkością dobrany do wymiarów stołu: powinien być na tyle duży, aby krzesła, odsunięte przez domowników przy wstawaniu od stołu, mieściły się na nim.
Salon z jadalnią w stylu skandynawskim - obecnie popularnym trendem w aranżacji jest styl skandynawski. Jeśli myślisz o aranżacji salonu z jadalnią w takim właśnie stylu, sięgnij po stonowane barwy jak odcienie bieli, beżu i szarości. We wnętrzach skandynawskich nie powinno zabraknąć elementów drewnianych, które sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne. Dobrym wyborem są drewniane meble lub podłoga z desek. Efekt przyjemnego wnętrza uzyskasz także dzięki miękkim i naturalnym tkaninom, zielonym roślinom oraz dywanom.
Stworzenie salonu z jadalnią w jednym pomieszczeniu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Świetnie sprawdzi się ono zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i w dużych domach. Dzięki takiemu połączeniu salon z jadalnią zapewni komunikację pomiędzy domownikami oraz umożliwi wybór dowolnej strefy wypoczynkowej bez rezygnacji z towarzystwa innych osób.